Diş Buğdayı Partisi

KAAN'ımın Diş Buğdayı Partisi

Evet, blogumun ilk paylaşımını "Diş buğdayı partisi" ile ilgili yapıyorum. Blogumun ilk yazısı olduğu için de çok heyecanlıyım, hatalarım/eksiklerim olursa affola...

Aslına bakarsanız oğlum olmadan önce adını hiç duymadığım bir olaydı bu Diş buğdayı partisi. Ben geleneklerden pek anlamam ve bilmem lakin insanın evladı olunca onunla ilgili herşeyden haberdar olup yapmak istiyor. Benim bu parti ile tanışmam da üye olduğum internet sitesi sayesinde oldu. Dişleri çıkan bebelerin anneleri diş buğdayı partisi fotolarını paylaşıyorlardı. Ne yalan söyleyeyim o fotoları gördükçe bu diş buğdayı partilerine merak saldım ve giderek daha çok gaza geldim. Sonra da benim oğlumun dişi çıktığında bende yapmak istiyorum diyerek başladım araştırmaya. Önce internetten bu gelenek nedir, ne değildir, nasıl yapılır, amacı nedir bir güzel öğrendim. Araştırdıkça gaza geldim. Kaan’ın dişi çıktığında bende yapmalıydım, heyecanlandım ve dişlerinin çıkmasını sabırsızlıkla bekledim. Nihayet 12 Mayıs 2012 tarihinde ilk dişlerimiz alt komşumuz İlknur teyzemiz tarafından görüldü (7 aylık olmamıza 1 hafta kala), tabi ben çığlık çığlığa sevinç gösterilerine başladım. Dişleri ilk gören kişinin Kaan’ı baştan aşağı giydirmesi adettenmiş, nitekim sağolsun süper teyzesi bu geleneği yerine getirerek Kaan’a kıyafetlerini aldı. Gelgelelim babaanne faslına; biz babaannemize ziyarete gittiğimizde dişlerden hiç bashetmedik, maksat (tabii işin espirisi) babaannemiz kendi görsün de bir hediye de ondan kapalım :) Oğlumun huysuzluklarından dişlerinin gelmek üzere olduğunda bilen babaannemize bak bakalım dişler ne durumda, bir belirti var mı diyerek pası attık :) babaannemizde ‘aaa dişler çıkmış’ sevinç naraları içerisinde torununun çıkan dişlerini bize (yeniden) müjdeledi :). Tabi gelenek yerine getirildi ve bir takım da ondan kaptık :):)

NOT: Diş Buğdayı tarifi sayfanın en sonunda bulunmaktadır.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim (anneler çocuklarının yaptıklarıyla övünmeyi pek sever) iki dişimiz birden patladı. Tabii bende bir heyecan, bir koşuşturma görmeyin halimi. Herşey mükemmel olmalıydı, çünkü oğlumun bu ilk partisi olacaktı.Yapılması gereken hazırlanacak çok şey vardı. Partiyi 16.06.2012 tarihinde yapmaya karar verdim (iyiki de öyle yapmışım), hazırlıklarımı ancak yetiştirebildim.


Önce Kaan’ın Diş Buğdayı afiş ve süslerini hazırlamakla işe koyuldum. Aslında hazırlatmaya başladım desem yeridir, çünkü bu konuda öncelikle Pınar ablam sağolsun tüm süsleri Kaan için bilgisayar ortamında tek tek hazırladı.Her şey tam istediğim gibi oldu ve resimlerden de görecek olduğunuz üzere ortaya çıkan sonuçtan da ben kendi adıma çok memnun kaldım.


Süs işlerini bir kısmını halledince keyfim biraz daha yerine geldi ve iyi ki bu işe kalkışmışım diye düşünmeye başladım. Diğer taraftan da eşim bu işe nereden kalkıştığıma söylendikçe söyleniyordu.

Harala gürele derken, sıra diş buğdayı cuplarında ve havuç toplarında kullanacağım süslere geldi. Yine aynı şekilde Pınar Ablamın eşsiz tasarımları ve eşimin üstün !! hizmetleri sayesinde el birliğiyle bu süsleri de tamamladık.


Diş Buğdayını koyacağım cupların (genelde herkes kadeh ya da bardak kullanıyor ama ben cuplarda servis etmeyi tercih ettim) süslerini kardeşimin nişanlısı Nagihan sağolsun Bursa’dan getirdi. Onun getirdiği tüllü boncuklar ve Eminönü'nden aldığım uğur böcekleriyle cuplarımı bi güzel süsledim.


Diş buğdayı partisi şapkasız olmazdı tabi; dişim çıktı şapkasını da yaptım, Kaan'ıma da pek bi yakıştı maşallah :)


Bir taraftan daha partiye kadar yapılması gereken şeylerin stresini yaşarken (ve çevremdekilere yaşatırken :D ) diğer taraftan da hazırlıklar tamamlandıkça keyifleniyordum. Hakkını yemek istemiyorum, misafirlerime hediye edeceğim magnetlerimi hazırlarken eşim çok yardımcı oldu. Tabi Nazlı teyzemizi de unutmamak lazım. Magnetleri gelen misafirlerime ve gelemeyen arkadaşlarıma birer anı olarak verdim.


Magnetler de bittiğine göre, sıra benim için (pastadan sonra) en önemli olan kurabiye faslına gelmişti.Kurabiyeleri birkaç gün önceden yapmam gerekiyordu çünkü oldukça fazla zaman alan ve emek isteyen bir işti. Ama şunu itiraf etmek istiyorum, kurabiyeleri yapmak için çok sabırsızlandım. Çünkü kurabiye yapmak bana bir terapi gibi geliyordu. Kurabiyelerimin tüm malzemeleri elimde önceden vardı zaten. Babaannemiz de geldiğine ve Kaan ile ilgilendiğine göre kurabiyelere yapmaya başlayabilirdim nihayet. Tarif edilemeyecek bir heyecan ve mutlulukla oğlum için bu güzel kurabiyeleri hazırlamaya koyuldum. Aslında heyecandan ve onca koşuşturma arasında kurabiyelerin tasarımlarını düşünecek zaman bile bulamamıştım. Neyse ki spontane bir şekilde kurabiyelerimizi yapıverdim. Aslında çok da çabuk bitmedi, tam dolu dolu bir günümü aldı. Ama uğraştığıma hakikaten değdi, ben çok beğendim, gelen konuklarım da bayıldıklarını ifade ettiklerine göre ellerime sağlık diyebilirim kendime:)
Son olarak paketlemeleri de hazırlayıp, sunuma hazır hale getirdim. 1.si görsel, 2.si ise ikramlık olarak iki çeşit sunum hazırladım.


Kurabiyeler de bittikten sonra zurnanın zırt dediği yer olan yaşpasta işi kaldı geriye. ''Dişim Çıktı'' yaşpastası için daha önce bir kez deneme yapmıştım başka bir vesile ile. Tam pastayı yapmaya girişeceğim, aman Allah’ım yok böyle bir şey; oğlum nasıl huysuz, nasıl mızmız anlatamam. Ne kadar strese girsemde işleri bir sıraya koyarak yaşpastayı hazırlamaya giriştim. Oğlumun mızmızlığından arta kalan zamanlar da diğer hazırlıkları yapmaya gayret ediyordum, ne de olsa partiye sadece bir gün kalmıştı. Yaşpastayı bir-iki saatte bitirmeyi düşünürken, resimdeki hale getirmek yarım günümü aldı. Hem de üzerinde ki figürleri de önceden hazırlamıştım, iyiki de öyle yapmışım yoksa o kadar işi hayatta yetiştiremezdim.


Pasta, kurabiye faslı bitti. Partiye sadece saatler kalmıştı ki kocam imdadıma yetişti. Balonlarımızı tek tek şişirip tavandaki yerlerine sabitledi, afişlerimizi ve süslerimizi de yerlerine astı. O kadar parti dedik, değil mi balonsuz parti olur mu hiç :)


Diş buğdayı partimizin menüsündeki yaprak sarma, mercimek köftesi, patatesli börek, tavuk salatası, havuç topları, sebzeli kek ve yaşpastamız masamızda konuklarımızı beklemekte :)


Süslerimiz bittiğinde gelemeyenlere göstermek için bir kaç (resim konusunda beni bilenler bilir, yüzlerce) resim aldık ve partinin başlaması için konuklarımızı beklemeye başladık.

Bu arada yorgunluğumun yerini herşeyi tam da istediğim gibi yapmanın ve yetiştirebilmenin verdiği tarifsiz bir mutluluk aldı.


Evet afişimizde de yazdığı gibi artık partimize hoşgeldiniz :)


Oğluşum konuklar geldiğin de uyuyor olduğundan pasta üfleme işini yemekten sonraya erteledik,önce karnımız doyurmaya koyulduk :)
Kaan Paşa uyandığında da önce süslendik,püslendik ve pastamızı üflemeye geldik :) Dişlerin inci gibi dizilsinler inşallah...
Sıra geldi meslek seçimine. Yere serdiğimiz örtünün üzerine hesap mak.kitap,ayna,makas,ekmek,kredi kartı,ilaç kutusu,top ve son olarak mouse koyduk. Hesap makinesiyle fare arasında gidip gelmesine rağmen oğlum terciğini fareden yana kullandı. Dayısı gibi bilgisayar mühendisi olacak galiba :)))
Kaan'ın kafasından aşağı buğdayları da döktük :)


Burası çok eğlenceliydi; Meziyet ablamız Hatay'lı ve diş buğdayı adetlerini iyi biliyor. Daha önce hiç duymadığım bir geleneği daha öğretti; dişleri çabuk çıksın diye atletini yırtmamız gerekiyormuş. Bunu öğrenir öğrenmez oturttuk Kaan'ı ortamıza, başladık hep birlikte atletini yırtmaya.. Yazık oğlum da şaşkın şaşkın bizi izliyordu, bunlar deli mi ne? ne yapıyorlar böyle gibisinden bakışlar atıyordu :)


Partinin sembolü yırtık bodyli Kaan'ımın şaşkın bakışlı hallerinden bir kare :)

Evet, bu kadar yazdık, çizdik. Sıra geldi, tüm hazırlıkların ve sonrasında bu özel günümüzün mükemmel bir şekilde gerçekleşmesi için desteklerini esirgemeyen eşime, Pınar Ablama, Burcu'ya, İlknur'a, Gülşen anneme ve mutluluğumuzu paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür etmeye. Mutluluklar ve sevinçler paylaştıkça çoğalırmış, bende blogum vasıtasıyla hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Sizlerin sayesinde oğlumun ilk partisi çok özel ve güzel bir anı oldu.
Sonraki partilerimizde de hep birlikte olmak dileklerimle... 

Diş Buğdayı Tarifi
Malzemeler:

500gr Buğday(Aşurelik olmayanından,aşurelik buğday çabuk dağılıyor)
1 su bardağı haşlanmış nohut
100gr fındık
100gr ceviz
100gr badem
100gr kuru üzüm
100gr leblebi şekeri
100gr kuru kayısı
1 pk jelibon
1.5 su bardağı pudra şekeri

Yapılışı: Buğdayları bir gece önceden ıslatıyoruz, ertesi gün düdüklü tencerede 13dk.kaynatıyoruz. Düdüklü tencere yoksa normal tencerede daha uzun süre kaynatabilirsiniz.Amaç buğdaylar hafif dişe gelecek şekilde tane tane olmalı, çok fazla ezilmemeli. Servis ederken isterseniz nohutla buğdayı servis edeceğiniz kapta karıştırıp, diğer malzemeleri ayrı kaplara koyarak isteyen istediğini ilave etmesi açısından bu şekilde sunabilirsiniz yada tüm malzemeyi tek bir kapta karıştırarak kadehler de, bardaklarda, cuplar da v.s değişik kaplarda da sunabilirsiniz. Afiyet olsun :)

Şeker Hamurlu Butik Kurabiyelerimiz

Şeker hamurlu kurabiyelerimiz hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.
Doğum günü partimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Çilek Butik Pasta olarak buralardan takip edebilirsiniz;
Facebook : https://www.facebook.com/cilekbutikpasta
İnstagram: http://instagram.com/cilekbutikpasta
Web: www.cilekbutikpasta.com

Sevgili anneler "Bebeğimin Güncesi" olarak bizi buralardan da takip edebilirsiniz;
Facebook sayfamız: https://www.facebook.com/KaaninGuncesi
İnstagram adresimiz:http://instagram.com/bebegimin_guncesi
Paylaşım grubumuz: https://www.facebook.com/groups/537990606274830/
Grup içeriği: Montessori uygulamaları, çocuklar için aktiviteler, bebeklerde yeme sorunsalı/yeme alışkanlıkları, bebeklerde beslenme, bebeklerde uyku sorunları, bebeklerde hastalık gibi bir çok konuda annelerimizle birlikte paylaşımlarda bulunuyoruz.Kısacası bebeğe dair herşey...


                                        

33 yorum:

 1. Çoook güzel bir diş buğdayı partisi olmuş, emeğine, zevkine hayran oldum, inşallah inci gibi sağlıklı dişleri olsun Kaan'cığın....

  YanıtlaSil
 2. canım benim, blogun hayırlı olsun, tatlı Kaan'ımızın da dişleri inci gibi dizilsinler... çok güzel bir diş buğdayı, çok güzel fotolar, çok güzel blog olmuş :) takipteyim :)
  sevgiler, atb tuba :)

  YanıtlaSil
 3. Canım cok beğendim hatta bayıldım diyebilirim.Ama ben bu kadar becerikli değilim süsleme yapacagım pasta kurabiye vs.pastaneden ,pogaça kısır falan benden olur herhalde.Bu arada güle güle çıksın dişleri

  YanıtlaSil
 4. herşey süper olmuş canım ve anlatımında çok eğlenceli:))

  YanıtlaSil
 5. hersey cok guzel olmus. Bu balonlari tavana nasil sabitlediniz?

  YanıtlaSil
 6. Merhaba özlem,teşekkür ediyorum.Balonları bantla tek tek sabitledim tavana.

  YanıtlaSil
 7. Burcu hanım merhaba,
  öncelikle oğlunuza allah sağlıklı uzun ömür versin. ben de bir yakınıma diş buğdayı partisi için yardım ediyorum, sizden çok çok faydalandım. Herşey çok çok güzel olmuş, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 8. Melike hanım;
  Oğlum adına çok çok teşekkür ediyorum.Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.Yakınınızın bebeğininde inci gibi dizilsin inşallah dişleri.

  YanıtlaSil
 9. Hersey cok guzel olmus ellerınızı saglık.banada cok yardımcı oldunuz ;) bısey sormak ıstıyorum diş etıketlerını ve afısı nasıl hazırladınız.bunun ıcın bı programmı var.bılgılendırırsenız cok sevınırım

  YanıtlaSil
 10. Sevgili bahar
  Öncelikle çok teşekkür ediyorum,yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.Afisler ve etiketleri çok sevdiğim bir tanıdıgımın blogundan alarak çıktı hazırladım.linkini yazıyorum
  keyfekedersaatlerim.blogspot.com/2012/05/dis-bugday-zaman-geldi.html

  YanıtlaSil
 11. herşey çok güzel olmuş diş magnetini nerden temin ettiniz bende kızıma yapmak istiyorum kaan'ın dişleri sağlıklı inci gibi olsun

  YanıtlaSil
 12. Sevgili Derya çok teşekkür ederim.Diş magnetini bir arkadaşımız sağolsun hediye getirdi ama eminönünde bebek şekercileri var ordan bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 13. kadris yilmaz soysal9 Nisan 2013 01:43

  Süper bir parti olmus.tebrik ederim.ben yurtdisinda yasiyorum.dolayisiyla malzemeleri rahat bulamayabilirim.buda beni üzüyor acikcasi.bizde bidik disimizi gördük ama diger aile fertlerinin kendiliginden görmesini bekliyoruz:)))).

  YanıtlaSil
 14. Merhaba Kadris Yılmaz Soysal;
  öncelikle çok teşekkür ederim.Hangi ülkedesiniz bilmiyorum ama hepsini bulamasanız da en azından bir kısmını bile olsa bulmanızı diliyorum.Oğlumun ilk dişini komşu teyzemiz görmesine rağmen bizde aile büyüklerine söylememiştik.Sonrasında tabi hem babaanneden,hemde komşu teyzeden hediyeyi kaptık :)Bebeğinizi tebrik ediyorum,bütün dişleri inci gibi dizilsinler inşallah

  YanıtlaSil
 15. FATMA ORUÇ AY31 Mayıs 2013 01:03

  Fatma Oruç Ay

  Merhaba bayıldım diş partinize bende 2 hafta sonra bir parti yapıcam ama şu çöp şişlere taktığınız kartların pc ortamında bulamadım o resmi birde balonları nasıl yapıştırdınız yardımcı olurmusunuz.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Fatma Oruç Ay;
  Öncelikle inci gibi ağrısız sızısız dizilsinler imşallah.Kürdanlara takdığım etiketleri çok sevdiğim bir tanıdıgımın blogundan alarak çıktı hazırladım.linkini yazıyorum
  keyfekedersaatlerim.blogspot.com/2012/05/dis-bugday-zaman-geldi.html

  Balonları ise kağıt bantla tek tek yapıştırdım,kağıt bant kullanmamdaki amaç çıkartırken boyaya zarar vermesin diye.umarım yardımcı olabilmişimdir.

  YanıtlaSil
 17. Süper olmuş gerçekten yırtık body li fotoğrafa bittim :D

  YanıtlaSil
 18. Çok teşekkür ediyoruz teyzesi :)

  YanıtlaSil
 19. diş buğdayı partinize bayıldım. Herşey çok mükemmel görünüyor. Bende kızım için diş buğdayı partisi yapıcam bu hafta. Kaan'ın diş buğdayı partisine hoş geldiniz afişini çok beğendim. Nereden temin edebilirim yardımcı olur musunuz ?

  YanıtlaSil
 20. Tesekkur ederim nergis hanim,afisi babamız matbaacıda bastırdı.Tasarımı ise arkadasimiz hazirladi.Kızınızın disleri inci gibi dizilsinler insallah.

  YanıtlaSil
 21. ellerinize sağlık herşey çok güzel olmuş. acaba diş kurabiye tarifinden kaç adet çıkıyor?

  YanıtlaSil
 22. Sevgili Tuğba Gürses; çok teşekkür ediyorum.Hatırladığım kadarıyla 30-35 adet civarı çıkıyordu.Epeydir yapmadım ama oğlumun 2.ci yaş günü için yapacağım.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba öncelikle çok güzel ve ilham verici şeyler yapmışsınız. Size birkaç soru sormak istiyorum neşeli kurabiyelerinizin:)) üstündeki süslemeleri şeker hamuru ile mi yaptınız??? Ve yazıları nasıl yazdınız??? Özel bir aparat mı var??? Kremayı nerede kullandınız??? Cevaplar için şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar; güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. Evet üzerindeki süslemeleride şeker hamuruyla yaptım.Yazıları kalıplarla yazdım, elimde harf kalıpları vardı onları bastıyorum sadece hepsi bu.Kremayı benim kullanmama gerek kalmadı, şayet elinde yeteri kadar kalıbınız yoksa değişik süslemeler yapmak için krema kullanabilirsiniz diye krema tarifini de ekledim.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sevgiler...

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim ilginiz için. Benim oğlumun adıda Kaan :)) O yüzden çok ilgimi çekmişti :)

   Sil
  3. Rica ederim, takibiniz için ben teşekkür ediyorum.

   Sil
 24. Sizi tebrik ederiz. Kaan'ın düğününde nasıl bir konsept yapacağınızı merakla bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 25. Hepsi çok güzel olmuş çok beğenerek tek tek baktım ellerinize sağlık,Allah oğluşunuza uzun ömür versin inci gibi dişleri olsun inşallah :) hepsini kendim yaptım demişsiniz maşallah benim de 9 aylık oğlum var kısmetse bende yapmak istiyorum diş buğdayı bu yapıştırmaları süsleri nasıl yaptınız program mı var ben bir türlü bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar; öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum.Parti süsleri siparişi alıp evde hepsini hazırlayarak annelerimize gönderim yapıyoruz.Hemde resimde gördüklerinizden çok daha detaylı çalışmalarımız mevcut.Ben kısa zamanda hazırladığım için hepsini yapabilmem söz konusu olamadı.Poster afiş, hatıra çerçevesi,üçgen bannerler, su şişesi etiketleri,meşrubat etiketleri, yuvarlak etiketler,pipet etiketleri gibi bir çok çalışmamız mevcut.Bebeğinizin resmiyle birlikte ismine özel tasarımlar yapıyoruz.Parti süsleriyle ilgili n.burcukahraman@gmail adresine mail atarsanız size yardımcı olabilirim.Sevgiler...

   Sil
  2. mail adresim: n.burcukahraman@gmail.com

   Sil
 26. öncelikle emeğinize sağlık hepsi çok hoş olmuş.Allah evladınıza uzun ömür versin.benim küçük bir sorum olacaktı diş üzerindeki yüz ifadesine( gülen yüz yani ağız yapmak için) ne kullandınız acaba kalıp ise nasıl bir kalıp ismi nedir beni aydınlatırsanız çok sevinirim.sevgilerle

  YanıtlaSil
 27. Emine hanım merhaba; şeker hamurlu pastalarda modelleme yaparken kullandığımız marzipan seti var o setin içerisindeki bir aparatla yaptım.Pasta malzemeleri satan dükkanlarda yada internette o setten rahatlıkla bulabilirsiniz.Çok uygun fiyatlı olanlarıda var.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 28. diş çerçevelerini nerden yaptırdığınızı öğrenebilirmiyim?

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...